S spremljanjem in načrtovanjem vaših prihodkov in izdatkov si boste lahko privoščili več in se znebili nepotrebnih dolgov.
Kdo kontrolira vaše osebne finance?
Veliko potrošnikov je preveč zaposlenih, da bi se posvetili svojim osebnim financam in finančnemu načrtovanju. Vodenje podjetja brez računovodstva velja za nemogoče. Prav tako pa so pomembne tudi osebne finance.
Z upravljanjem vaših osebnih financ:
- Boste bolje vedeli, kam gre vaš denar. Gotovo se bo pokazalo, za katere izdatke porabite preveč denarja in kje bi lahko prihranili za pomembnejše izdatke.
- Boste denar uporabili bolj produktivno. Bolje boste zadostili vašim osnovnim potrebam in se znebili nepotrebnih dolgov.
- Lažje se boste izognili impulzivnim in nepotrebnim nakupom.
- Izognili se boste nevarnosti prevelikega zadolževanja.
- Preprečili boste marsikatero nepotrebno stresno situacijo.
- Lažje boste dolgoročno načrtovali uresničevanje vaših ciljev in varčevali za varno prihodnost.
Nekaj osnovnih nasvetov
- Spremljajte svoje finance in preverjajte svoje bančne izpiske.
- Shranite si manjšo zalogo denarja za nepredvidene račune in izdatke.
- Prepričajte svojo družino o pomembnosti upravljanja z osebnimi financami.
- Začnite razmišljati o varčevanju, četudi gre za majhne zneske.
- Takoj ukrepajte, če se začnejo dolgovi kopičiti.
Oblikujte svoj proračun
Brez gospodinjskega proračuna svoji osebnih financ ne boste spravili pod nadzor. Začnite s sistematičnim popisom vaših prihodkov in izdatkov. Pri tem si lahko pomagate z našim orodjem za upravljanje z družinskimi financami.
1. korak: vaši prihodki
Naredite natančen popis vseh družinskih dohodkov. Vključite plače in pokojnine. Ne pozabite na dodatke in podpore, ki jih prejemate. Redno vpisujte tudi izredne dohodke kot so honorarji, regres ali trinjasta plača.
2. korak: stanovanjski stroški
Popišite vse stroške, povezane s stanovanjem ali hišo, ki jih morate poravnati vsak mesec. Ne pozabite na najemnino in sestavite natančen popis stroškov ogrevanja, vode, plina in elektrike. Ne pozabite na enkratne stroške za različna popravila.
3. korak: stroški prevoza
Upoštevajte vse stroške, povezane z uporabo avtomobila, od bencina, registracije in popravil do pranja in parkiranja. Če uporabljate javni prevoz, spremljajte, koliko porabite za to.
4. korak: vaša zavarovanja
Preverite, katera zavarovanja imate sklenjena in začnite popisovati stroške. Polega dodatnega prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja in avtomobilskega zavarovanja imate najbrž še stanovanjsko zavarovanje ali prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje. Vplačujete premijo življenjskega zavarovanja?
5. korak: vaši krediti, naložbe in varčevanja
V gospodinjskem proračunu morajo biti vpisani tudi zneski vseh kreditov, ki jih odplačujete. Dodajte še vsa redna vplačila v vaše naložbe in varčevanja.
6. korak: redni stroški
Bodite natančni pri popisu rednih stroškov. Vpisujte vse nakupe hrane, obleke, obutve in izdelkov za osebno nego. Ne pozabite na stroške otrok in šolarjev. Popišite, koliko mesečno namenite za naročnino RTV, stroške za internet in telefon. V proračun vpišite vaše izdatke za zdravila. Imate hišne ljubljenčke?
7. korak: počitnice in prosti čas
Ne pozabite na stroške, ki nastanejo med počitnicami in izleti, saj se takrat posebej naglo odločamo. Zabeležite tudi vaše izdatke za zabavo in prosti čas. Ne pozabite na naročnine za revije in stroške za darila. Posebej pozorni bodite v novoletnem času.
Ovrednotite in, če je potrebno, zmanjšajte izdatke
Poglejte, kako bi lahko povečali presežke ali zmanjšali primanjkljaj v družinskem proračunu.
Če so vsak mesec dohodki večji od izdatkov, poslujete dobro. Razmislite kako presežek najbolje uporabiti. Lahko ga shranite v fond za nepričakovane izdatke. Če se presežek ponovi tudi naslednji mesec, razmislite o varčevanju ali hitrejšem odplačevanju kreditov.
Če ste na koncu meseca redno v minusu, boste morali ukrepati in spremeniti vaše navade.
Poglejte vsako cenovno postavko v vašem proračunu in se vprašajte:
- ali je ta strošek zares nujno potreben?
- če ni, se mu lahko odrečem?
- lahko ta strošek vsaj zmanjšam?
Ko boste ugotovili, na katerih področjih lahko zmanjšate stroške, morate razmisliti, kako boste to najučinkoviteje naredili. V nadaljevanju ponujamo nekaj idej.
- Prevoz: ali res potrebujete več avtomobilov? Uporabljajte javni promet, če je le mogoče.
- Elektrika in plin: preverite, kako lahko znižate vašo porabo. Primerjajte ponudnike med seboj in izberite najugodnejšega.
- Hrana: pred nakupovanjem si naredite spisek in se ga med nakupi držite. Primerjajte cene med ponudniki.
- Obleka in obutev: načrtujte nakupe in ne pretiravajte.
- Zavarovanja: izberite najugodnejšega ponudnika in poskrbite za to, da ne boste sklepali nepotrebnih zavarovanj.
- Banka: preverite, koliko mesečno zapravite za vaš bančni račun. Je katera druga banka mogoče ugodnejša?
- Plačilne kartice: če preveč zapravljate z njimi, poskusite za krajši čas plačevati z gotovino. Ste opazili razliko?
- Krediti: ne najemajte kreditov za financiranje vsakodnevnih izdatkov. Tudi večje nakupe raje načrtujte in za njih varčujte!
- Odprite varčevalni račun! Ne puščajte mesečnih presežkov na bančnem računu, ker jih boste najbrž zapravili. Odprite poseben varčevalni račun z ugodno obrestno mero.
Vir: Zveza potrošnikov Slovenije